Wsparcie utalentowanej Młodzieżywykluczonej społecznie
Grzegorz Płonka
Wspólnie z Fundacją Pro Musica Bona udzieliliśmy pomocy w rozwoju talentu muzycznego Grzegorzowi Płonce. Przez 14 lat był on błędnie zdiagnozowany. Dopiero później okazało się, że zamiast autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej ma m.in. wrodzone wady słuchu i wzroku. Aparaty słuchowe, a później implant ślimakowy wyzwoliły ogromny talent muzyczny. Grzegorz Płonka udowadnia, że nigdy nie jest za późno. Dlatego został zwycięzcą 14. Konkursu Człowiek bez barier, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i bohaterem filmu fabularnego Sonata, którego autorami byli m.in. członkowie naszego Klubu.
Wraz z Fundacją Migawka i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zorganizowaliśmy koncert Grzegorza.
Stypendia dla młodzieży wybitnie utalentowanej muzycznie
Lions Club Kraków - Stare Miasto od lat funduje stypendia dla uzdolnionej muzycznie młodzieży wspieranej przez Fundację Pro Musica Bona. W gronie jej wychowanków znaleźli się obecnie już wybitni muzycy: pianiści Szymon Nehring i Krzysztof Książek, skrzypaczka Aleksandra Kuls, baryton Hubert Zapiór oraz flecistka Natalia Jarząbek.
![](/_next/image?url=%2Fpictures%2Fstypendia.jpg&w=3840&q=75)
Sztuka Tolerancji
Dofinansowaliśmy realizację sztuki - Trik Patryka. To mądry i wzruszający spektakl o otwieraniu się na inność i oswajaniu jej. I nie chodzi tu wyłącznie o niepełnosprawnego brata głównego bohatera. Każda z postaci, z którą rozmawia Patryk, jest w jakiś sposób inna. Od każdej z nich Patryk uczy się czegoś nowego. Nowa sytuacja zmusza głównego bohatera do działania. Żeby pomóc swojemu bratu musi opuścić swoją strefę komfortu, przekroczyć swoje granice.
![](/_next/image?url=%2Fpictures%2Fpatryk.jpg&w=1920&q=75)
Klub sfinansował również Fundacji Migawka 2 szt. Midi Controller Touchme. To innowacyjne i interaktywne urządzenie audio umożliwia użytkownikom tworzenie muzyki przy użyciu różnych powierzchni wrażliwych na dotyk, w tym ludzkiej skóry, wody, a nawet kwiatów. Ten unikalny instrument muzyczny przekształca te powierzchnie w interfejsy produkujące dźwięki. Dzięki tym urządzeniom Fundacja mogła zrealizować wyjątkowy spektakl Romeo i Julia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
![](/_next/image?url=%2Fpictures%2Fromeo-i-julia.jpeg&w=3840&q=75)
Widząc duży potencjał w działaniach Fundacji związanych z muzyką, podarowaliśmy Migawce niezwykły prezent: kamizelki haptyczne Woojer pozwalające na odbiór muzyki za pomocą wibracji! Za pomocą dźwięku w niskiej częstotliwości kamizelka przenosi drgania przez ciało, zapewniając wyjątkowe wrażenia dźwiękowe.
Dzięki nim Fundacja może realizować warsztaty i koncerty, dając możliwość odbioru dźwięku poprzez ciało osobom z niepełnosprawnością słuchu.
![](/_next/image?url=%2Fpictures%2Fkamizelka.jpg&w=3840&q=75)